Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC922T500FG2D
DCMC922T500FG2D
Part No.:
DCMC922T500FG2D
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaDCMC922T500FG2D.pdf
Description:
CAP ALUM 9200UF 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
DCMC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
9200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
16.7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
21.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27.178 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
8.687 (220.65mm)