Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC993T160FG2DP
DCMC993T160FG2DP
Part No.:
DCMC993T160FG2DP
Datasheet:
ShinYuaDCMC993T160FG2DP.pdf
Description:
CAP ALUM 99000UF 160V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
99000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
8.687 (220.65mm)