Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMX112U400BB1B
DCMX112U400BB1B
Part No.:
DCMX112U400BB1B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaDCMX112U400BB1B.pdf
Description:
CAP ALUM 1100UF 400V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
DCMX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.187 (80.95mm)