Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMX113U150CC2B
DCMX113U150CC2B
Part No.:
DCMX113U150CC2B
Datasheet:
ShinYuaDCMX113U150CC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 11000UF 150V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
11000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)