Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMX132T450BC2B
DCMX132T450BC2B
Part No.:
DCMX132T450BC2B
Datasheet:
ShinYuaDCMX132T450BC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 1300UF 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1300 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)