Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMX262T400BF2B
DCMX262T400BF2B
Part No.:
DCMX262T400BF2B
Datasheet:
ShinYuaDCMX262T400BF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 2600UF 400V SCREW
Capacitance:
2600 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)