Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMX303U100CC2B
DCMX303U100CC2B
Part No.:
DCMX303U100CC2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaDCMX303U100CC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 30000UF 100V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
DCMX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
30000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)