Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMX412U300CC2B
DCMX412U300CC2B
Part No.:
DCMX412U300CC2B
Datasheet:
ShinYuaDCMX412U300CC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 4100UF 300V SCREW
Series:
DCMX
Capacitance:
4100 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)