Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMX653U025AC2A
DCMX653U025AC2A
Part No.:
DCMX653U025AC2A
Datasheet:
ShinYuaDCMX653U025AC2A.pdf
Description:
CAP ALUM 65000UF 25V SCREW
Series:
DCMX
Capacitance:
65000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)