WIMA DCP4G061007ID4KSSD
DCP4G061007ID4KSSD
Part No.:
DCP4G061007ID4KSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaDCP4G061007ID4KSSD.pdf
Description:
CAP FILM 100UF 10% 400VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.5 mOhms
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.634 L x 1.220 W (41.50mm x 31.00mm)
Height-Seated(Max):
1.811 (46.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)