WIMA DCP4I061509JD4KSSD
DCP4I061509JD4KSSD
Part No.:
DCP4I061509JD4KSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaDCP4I061509JD4KSSD.pdf
Description:
CAP FILM 150UF 10% 600VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
600V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.7 mOhms
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.244 L x 1.772 W (57.00mm x 45.00mm)
Height-Seated(Max):
2.559 (65.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
2.067 (52.50mm)