Hirose Electric Co Ltd DF9-17P-1V(32)
DF9-17P-1V(32)
Part No.:
DF9-17P-1V(32)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
ShinYuaDF9-17P-1V(32).pdf
Description:
CONN HDR 17POS SMD TIN
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
DF9
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header, Center Strip Contacts
NumberofPositions:
17
Pitch:
0.039 (1.00mm)
NumberofRows:
2
MountingType:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Solder Retention
ContactFinish:
Tin
ContactFinishThickness:
39.4µin (1.00µm)
MatedStackingHeights:
4.3mm