Cornell Dubilier Electronics (CDE) DMT4P22K-F
DMT4P22K-F
Part No.:
DMT4P22K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaDMT4P22K-F.pdf
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
DMT
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
200V
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.319 L x 0.417 W (33.50mm x 10.60mm)
Height-Seated(Max):
0.905 (22.98mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.169 (29.70mm)