Signal Transformer DP-241-4-10
DP-241-4-10
Part No.:
DP-241-4-10
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaDP-241-4-10.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 6VA CHAS MT
Packaging:
Box
Series:
Two-4-One™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
10V
Current-Output(Max):
600mA
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Single
CenterTap:
Yes
Power-Max:
6VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Solder, Quick Connect
Size/Dimension:
60.30mm L x 33.30mm W
Height-Seated(Max):
36.20mm