Signal Transformer DP-241-5-24L
DP-241-5-24L
Part No.:
DP-241-5-24L
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaDP-241-5-24L.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
Packaging:
Bulk
Series:
Two-4-One™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
24V
Current-Output(Max):
500mA
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Single
CenterTap:
Yes
Power-Max:
12VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Wire Leads
Size/Dimension:
71.40mm L x 36.30mm W
Height-Seated(Max):
42.80mm