Signal Transformer DP-241-7-48
DP-241-7-48
Part No.:
DP-241-7-48
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaDP-241-7-48.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 56VA CHAS MT
Packaging:
Bulk
Series:
Two-4-One™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
48V
Current-Output(Max):
1.2A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Single
CenterTap:
Yes
Power-Max:
56VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Solder, Quick Connect
Size/Dimension:
93.70mm L x 49.20mm W
Height-Seated(Max):
57.80mm