Bel Power Solutions DP8140G-T050
DP8140G-T050
Part No.:
DP8140G-T050
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
18-SIP Module, 17 Leads
Datasheet:
ShinYuaDP8140G-T050.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 0.7-5.5V
  • Related Categories
Package/Case:
18-SIP Module, 17 Leads
Packaging:
Bulk,Tray
Series:
dPWER®
ProductStatus:
Active
Type:
Non-Isolated PoL Module, Digital
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
8V
Voltage-Input(Max):
14V
Voltage-Output1:
0.7 ~ 5.5V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
40A
Power(Watts):
Voltage-Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Digital, OCP, OTP, OVP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.80 L x 0.55 W x 1.10 H (45.7mm x 14.0mm x 28.0mm)