TE Connectivity Measurement Specialties DP86-100D
DP86-100D
Part No.:
DP86-100D
Manufacturer:
TE Connectivity Measurement Specialties
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaDP86-100D.pdf
Description:
SENSOR PRESSURE
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
Series:
DP86
ProductStatus:
Active
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Differential
OperatingPressure:
100PSI (689.48kPa)
OutputType:
Wheatstone Bridge
Output:
0 mV ~ 100 mV (5V)
Accuracy:
±0.1%
Voltage-Supply:
5V ~ 9.5V
PortSize:
PortStyle:
No Port
Features:
TerminationStyle:
Wire Leads
MaximumPressure:
300PSI (2068.43kPa)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C