Signal Transformer DPC-16-1500
DPC-16-1500
Part No.:
DPC-16-1500
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaDPC-16-1500.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
Packaging:
Box
Series:
DPC
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 8V, Series 16V
Current-Output(Max):
Parallel 3A, Series 1.5A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
24VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
41.30mm L x 57.20mm W
Height-Seated(Max):
34.93mm