Signal Transformer DPC-24-180
DPC-24-180
Part No.:
DPC-24-180
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaDPC-24-180.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 4.4VA TH
Packaging:
Box
Series:
DPC
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 12V, Series 24V
Current-Output(Max):
Parallel 360mA, Series 180mA
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
4.4VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
41.30mm L x 31.80mm W
Height-Seated(Max):
34.92mm