MEAN WELL USA Inc. DPU01L-15
DPU01L-15
Part No.:
DPU01L-15
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
ShinYuaDPU01L-15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
  • Related Categories
Package/Case:
6-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Series:
DPU01 (1W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
-15V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
33mA, 33mA
Power(Watts):
1 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency:
75%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.77 L x 0.24 W x 0.40 H (19.5mm x 6.1mm x 10.2mm)