Eaton - Electronics Division DR73-470-R
DR73-470-R
Part No.:
DR73-470-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaDR73-470-R.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 1.08A 241MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
DR
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
1.08 A
Current-Saturation(Isat):
1.14A
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
241mOhm
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz