Samtec Inc. DW-16-13-G-S-970
DW-16-13-G-S-970
Part No.:
DW-16-13-G-S-970
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
ShinYuaDW-16-13-G-S-970.pdf
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Packaging:
Bulk
Series:
Flex Stack, DW
ProductStatus:
Active
NumberofPositions:
16
Pitch:
0.100 (2.54mm)
NumberofRows:
1
RowSpacing:
Length-OverallPin:
1.230 (31.242mm)
Length-Post(Mating):
0.150 (3.810mm)
Length-StackHeight:
0.970 (24.638mm)
Length-Tail:
0.110 (2.794mm)