Samtec Inc. DW-40-08-T-S-285
DW-40-08-T-S-285
Part No.:
DW-40-08-T-S-285
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
ShinYuaDW-40-08-T-S-285.pdf
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Packaging:
Bulk
Series:
Flex Stack, DW
ProductStatus:
Active
NumberofPositions:
40
Pitch:
0.100 (2.54mm)
NumberofRows:
1
RowSpacing:
Length-OverallPin:
0.530 (13.462mm)
Length-Post(Mating):
0.135 (3.429mm)
Length-StackHeight:
0.285 (7.239mm)
Length-Tail:
0.110 (2.794mm)