Samtec Inc. DWM-16-54-L-S-315
DWM-16-54-L-S-315
Part No.:
DWM-16-54-L-S-315
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
ShinYuaDWM-16-54-L-S-315.pdf
Description:
CONN HDR 16POS 0.05 STACK T/H
Packaging:
Bulk
Series:
Flex Stack, DWM
ProductStatus:
Active
NumberofPositions:
16
Pitch:
0.050 (1.27mm)
NumberofRows:
1
RowSpacing:
Length-OverallPin:
0.555 (14.097mm)
Length-Post(Mating):
0.120 (3.048mm)
Length-StackHeight:
0.315 (8.000mm)
Length-Tail:
0.120 (3.048mm)