Omron Automation and Safety E2A-M18KN16-M1-C1
E2A-M18KN16-M1-C1
Part No.:
E2A-M18KN16-M1-C1
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaE2A-M18KN16-M1-C1.pdf
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 16MM CYL
Packaging:
Bulk
Series:
E2A
ProductStatus:
Obsolete
SensorType:
Inductive
SensingDistance:
0.630 (16mm)
OutputType:
NPN-NO, 3-Wire
ResponseFrequency:
400Hz
Shielding:
Unshielded
Material-Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage-Supply:
10V ~ 32V
TerminationStyle:
Connector
OperatingTemperature:
-40°C ~ 70°C