Omron Automation and Safety E2A-S30KS15-M1-B1
E2A-S30KS15-M1-B1
Part No.:
E2A-S30KS15-M1-B1
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
E2A-S30KS15-M1-B1.pdf
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Packaging:
Bulk
Series:
E2A
ProductStatus:
Active
SensorType:
Inductive
SensingDistance:
0.591 (15mm)
OutputType:
PNP-NO, 3-Wire
ResponseFrequency:
500Hz
Shielding:
Shielded
Material-Body:
Stainless Steel
Voltage-Supply:
10V ~ 32V
TerminationStyle:
Connector
OperatingTemperature:
-40°C ~ 70°C