Omron Automation and Safety E2C-X1R5A
E2C-X1R5A
Part No.:
E2C-X1R5A
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaE2C-X1R5A.pdf
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 1.5MM CYL
Packaging:
Bulk
Series:
E2C
ProductStatus:
Active
SensorType:
Inductive
SensingDistance:
0.059 (1.5mm)
OutputType:
Requires Amplifier
ResponseFrequency:
800Hz
Shielding:
Shielded
Material-Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage-Supply:
TerminationStyle:
Cable Leads
OperatingTemperature:
-25°C ~ 70°C