Omron Automation and Safety E2EH-X12B1-M1
E2EH-X12B1-M1
Part No.:
E2EH-X12B1-M1
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaE2EH-X12B1-M1.pdf
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 12MM CYL
Packaging:
Box
Series:
E2E
ProductStatus:
Active
SensorType:
Inductive
SensingDistance:
0.472 (12mm)
OutputType:
PNP-NO, 3-Wire
ResponseFrequency:
100Hz
Shielding:
Shielded
Material-Body:
Stainless Steel
Voltage-Supply:
10V ~ 32V
TerminationStyle:
Connector
OperatingTemperature:
0°C ~ 100°C