Omron Automation and Safety E2E-X10D2-M1G
E2E-X10D2-M1G
Part No.:
E2E-X10D2-M1G
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaE2E-X10D2-M1G.pdf
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Packaging:
Bulk
Series:
E2E
ProductStatus:
Active
SensorType:
Inductive
SensingDistance:
0.394 (10mm)
OutputType:
NPN-NC, 2-Wire
ResponseFrequency:
400Hz
Shielding:
Shielded
Material-Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage-Supply:
10V ~ 30V
TerminationStyle:
Connector
OperatingTemperature:
-25°C ~ 70°C