Omron Automation and Safety E2E-X10MY2-US
E2E-X10MY2-US
Part No.:
E2E-X10MY2-US
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaE2E-X10MY2-US.pdf
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Packaging:
Bulk
Series:
E2E
ProductStatus:
Active
SensorType:
Inductive
SensingDistance:
0.394 (10mm)
OutputType:
SCR-NC, 2-Wire
ResponseFrequency:
25Hz
Shielding:
Unshielded
Material-Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage-Supply:
20 VAC ~ 264 VAC
TerminationStyle:
Cable Leads
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C