Omron Automation and Safety E2F-X10E2
E2F-X10E2
Part No.:
E2F-X10E2
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
E2F-X10E2.pdf
Description:
SENSOR PROX INDUCT 10MM IP68 CYL
Packaging:
Bulk
Series:
E2F
ProductStatus:
Active
SensorType:
Inductive
SensingDistance:
0.394 (10mm)
OutputType:
NPN-NC, 3-Wire
ResponseFrequency:
400Hz
Shielding:
Shielded
Material-Body:
Plastic
Voltage-Supply:
10V ~ 30V
TerminationStyle:
Cable Leads
OperatingTemperature:
-25°C ~ 70°C