United Chemi-Con E32D101HPN473MED0M
E32D101HPN473MED0M
Part No.:
E32D101HPN473MED0M
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaE32D101HPN473MED0M.pdf
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 100V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
U32D
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6.6mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
30.09 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
33.7008 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)