United Chemi-Con E32D160HPN184MC92M
E32D160HPN184MC92M
Part No.:
E32D160HPN184MC92M
Datasheet:
ShinYuaE32D160HPN184MC92M.pdf
Description:
CAP ALUM 180000UF 20% 16V SCREW
Capacitance:
180000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
22.89 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
25.6368 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.22mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.661 (93.00mm)