United Chemi-Con E32D161HLS102MA79M
E32D161HLS102MA79M
Part No.:
E32D161HLS102MA79M
Datasheet:
ShinYuaE32D161HLS102MA79M.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SCREW
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)