United Chemi-Con E32D250HPN473MA79M
E32D250HPN473MA79M
Part No.:
E32D250HPN473MA79M
Datasheet:
ShinYuaE32D250HPN473MA79M.pdf
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SCREW
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
16.6mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
12.53 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.0336 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)