United Chemi-Con E32D251CPN183MEE3M
E32D251CPN183MEE3M
Part No.:
E32D251CPN183MEE3M
Datasheet:
E32D251CPN183MEE3M.pdf
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 250V SCREW
Capacitance:
18000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
11.2mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
23.78 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
31.6274 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)