United Chemi-Con E32D251HPN273MEM9M
E32D251HPN273MEM9M
Part No.:
E32D251HPN273MEM9M
Datasheet:
E32D251HPN273MEM9M.pdf
Description:
CAP ALUM 27000UF 20% 250V SCREW
Capacitance:
27000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7.7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
35.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
46.95 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.625 (219.08mm)