United Chemi-Con E32D351HPN562MEB7M
E32D351HPN562MEB7M
Part No.:
E32D351HPN562MEB7M
Datasheet:
ShinYuaE32D351HPN562MEB7M.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
32mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14.03 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
21.3256 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)