United Chemi-Con E32D400HLS472MA54M
E32D400HLS472MA54M
Part No.:
E32D400HLS472MA54M
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaE32D400HLS472MA54M.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 40V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
U32D
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
2.402 (61.00mm)