United Chemi-Con E32D401CSS682MFE3M
E32D401CSS682MFE3M
Part No.:
E32D401CSS682MFE3M
Datasheet:
ShinYuaE32D401CSS682MFE3M.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
25mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20.58 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
31.2816 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)