United Chemi-Con E32D401HLN102MC79M
E32D401HLN102MC79M
Part No.:
E32D401HLN102MC79M
Datasheet:
ShinYuaE32D401HLN102MC79M.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
143.3mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.99 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.0648 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.22mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)