United Chemi-Con E32D500HPN223MA92N
E32D500HPN223MA92N
Part No.:
E32D500HPN223MA92N
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaE32D500HPN223MA92N.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
U32D
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
15.1mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
12.58 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.09 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.22mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.661 (93.00mm)