United Chemi-Con E36D101HPN333TEB5M
E36D101HPN333TEB5M
Part No.:
E36D101HPN333TEB5M
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaE36D101HPN333TEB5M.pdf
Description:
CAP ALUM 33000UF 100V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
U36D
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.240 (31.50mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.528 (115.00mm)