United Chemi-Con E36D101HPN392MA67M
E36D101HPN392MA67M
Part No.:
E36D101HPN392MA67M
Datasheet:
ShinYuaE36D101HPN392MA67M.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SCREW
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
33.6mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.21 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.894 A @ 3 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
2.625 (66.68mm)