United Chemi-Con E36D151LPS272TA92M
E36D151LPS272TA92M
Part No.:
E36D151LPS272TA92M
Datasheet:
ShinYuaE36D151LPS272TA92M.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 150V SCREW
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)