United Chemi-Con E36D160HPN125MEM9M
E36D160HPN125MEM9M
Part No.:
E36D160HPN125MEM9M
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaE36D160HPN125MEM9M.pdf
Description:
CAP ALUM 1.2F 20% 16V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
U36D
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1.2 F
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3.9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
34.52 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
48.328 A @ 3 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.625 (219.08mm)