United Chemi-Con E36D160LPN333TA54M
E36D160LPN333TA54M
Part No.:
E36D160LPN333TA54M
Datasheet:
ShinYuaE36D160LPN333TA54M.pdf
Description:
CAP ALUM 33000UF 16V SCREW
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
2.125 (53.98mm)