United Chemi-Con E36D160LPN823TC67N
E36D160LPN823TC67N
Part No.:
E36D160LPN823TC67N
Datasheet:
ShinYuaE36D160LPN823TC67N.pdf
Description:
CAP ALUM 82000UF 16V SCREW
Capacitance:
82000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.875 (22.22mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
2.625 (66.68mm)