United Chemi-Con E36D201HPN183MEB7M
E36D201HPN183MEB7M
Part No.:
E36D201HPN183MEB7M
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaE36D201HPN183MEB7M.pdf
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 200V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
U36D
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
18000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
12.4mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
19.64 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27.496 A @ 3 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)